Alicja Filochowska-Pietrzyk “Landrynki w zalewie octowej. Świat mego dzieciństwa”

Nowa książka wydana nakładem ŁTN-u im. Wagów i PTH Oddział w Łomży:

Alicji Filochowskiej-Pietrzyk „Landrynki w zalewie octowej. Świat mego dzieciństwa” – w sprzedaży przed promocją. Na spotkanie z autorką zapraszamy 24 lipca 2021 r. o godzinie 13.45 do łomżyńskiej Hali Kultury.

Do rąk czytelników przekazujemy książkę będącą efektem wdzięcznej i – przede wszystkim – świadomej pamięci o tradycji i wartości tożsamości człowieka, a w tym przypadku jej Autorki pochodzącej z terenu dawnej ziemi łomżyńskiej, z miejscowości Milewo Wielkie. Jej korzenie są związane z dziedzictwem drobnej szlachty mazowieckiej, jej charakterem, autorytetami i obyczajowością.

Alicja Filochowska-Pietrzyk z szacunkiem i sentymentem, poczuciem zobowiązania i czcią przywołuje swoich przodków, przenosi czytelnika do swego kraju lat dziecięcych, snuje wspomnienia o przeszłości. Przypomina ludzi i miejsca, i… niespodziewanie dotykamy takiej wiedzy: „że rozpadają się w pył kości, mijają dziesiątki lat, a trwa ta sama obecność”. „(…) gospodarze, podejmują nas rozmową o urodzajach”, a „kobiety pokazują swoje warsztaty tkackie
i deliberują długo o kolorach osnowy i odetki”. W swojej otwartość i wierności sobie Autorka „Landrynek…” zdaje się mówić do swojej małej ojczyzny: „Ty byłaś mój początek i znów jestem z Tobą, tutaj gdzie nauczyłem się czterech stron świata”.

Kultura słowa i wrażliwość Alicji Filochowskiej-Pietrzyk otwierają przed czytelnikiem świat człowieka i spojonej z nim natury; świat ludzkich relacji i spraw, lokalnej i wielkiej historii; słyszymy śmiech i łzy przeszłych pokoleń; zatroskanie i odrzucenie, pamięć i zapomnienie ożywiane wspomnieniami o wielkiej sile przywracania śladów ludzkiego istnienia, okruchów minionego czasu. W wiernej pamięci Autorki zachowała się aura przeszłości. Są tu receptury kulinarne pozwalające odtworzyć zapamiętane i trwające do dziś w kuchniach smaki i zapachy przekazywane przez kobiety – ich córkom i synowym. Są krewni, przyjaciele, sąsiedzi, nauczyciele i obcy. Są ich słowa i uśmiechy, wspomnienia świątecznego czasu, odpustów i wzajemnych odwiedzin z rozmaitych okazji, towarzyskich spotkań i dziecięcych zabaw. Jest gwar i zaduma, trud codzienności i krótki czas wytchnienia; rozterki, zawody i spełnienia – materiał do własnych wspomnień, refleksji i nauki. Jest zapach jaśminów i bzów, wiosny, lata, jesienie i zimy, są maje i listopady czasu minionego.

Prezentowana publikacja wpisuje się świetnie w aktywność popularyzatorską Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży, które w ostatnich latach realizowało ministerialne projekty badawcze, dokumentując źródła do potwierdzania i odkrywania tożsamości mieszkańców historycznej ziemi łomżyńskiej, a więc administracyjno-kulturowego regionu, przynależnego do północno-wschodniego Mazowsza i współtworzącego jego dziedzictwo, m.in. przez drobną szlachtę mazowiecką jako swego rodzaju warstwę społeczną – jądro charakteru kulturowego tej niezwykłej ziemi. Jej przeszłość zbudowała trwały fundament współczesności i warto rozeznać to piękne dziedzictwo jako cenny depozyt. Niniejsza publikacja stwarza wyjątkową możliwość ich poznania.